Дитяча Книга року BBC – 2016

Книга року ВВС — літературна нагорода україномовним літературним творам, що присуджується Британською телерадіомовною корпорацією (Бі-Бі-Сі).
Ця премія не просто картографує прозу за минулий рік, а претендує задавати тон у літературі на наступні роки.

Вперше премію "Книга року ВВС" було вручено у 2005 році  і вона швидко стала однією з найбільш престижних літературних нагород в Україні.
З 2012 року премія оголошується у двох категоріях: «Книга року ВВС» та «Дитяча книга року ВВС». Дитячу категорію було оголошено в вересні 2012 року у співпраці з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку.

Українські видавництва пропонують до трьох найменувань повнорозмірних книжок прози, які братимуть участь у номінації "Книга року ВВС", та до трьох найменувань прози для дітей, які братимуть участь у номінації "Дитяча Книга року ВВС". Заявки відправляться на електронну пошту літературної нагороди ,також додаються примірники книг чи рукописів у кількості 8 екземплярів, що відправляються у Київ до штабу ВВС.

Обов`язкові умови:  
-Україна зобов'язується не поширювати рукописи поза межами кола організаторів конкурсу.
-Особливу увагу члени журі звертатимуть на твори, які мають темою соціальну, расову та етнічну толерантність.
- Авторам книжок, поданих на конкурс, на момент оголошення старту щорічної премії має виповнитися 18 років
-Не допускаються до участі українські переклади книг, написаних іншою мовою
- Книжка мусить бути опублікованою між вереснем попереднього та вереснем поточного років накладом не менше 1000 примірників і бути в продажу на момент оголошення довгого списку.
 -Автор не може бути співробітником ВВС, близьким родичем співробітника ВВС чи будь-кого іншого, пов'язаного з премією.


Команда ВВС Україна формує довгий список номінантів, з-поміж яких експертне журі обирає короткий список фіналістів та переможця.
Переможець у кожній номінації отримає грошову премію у розмірі гривневого еквіваленту 1,000 британських фунтів(близько 35 000 грн)
А видавці книг-переможців у обох номінаціях отримають право використовувати логотип премії Книга року ВВС на наступних виданнях.
До журі премії Книга року ВВС-2016 увійшли:
*Віра Агеєва- професор Національного університету Києво-Могилянської академії
*Ольга Герасим’юк- журналіст.
*Андрій Курков- письменник.
*Світлана Пиркало- письменник, Радник з питань культури Європейського банку реконструкції та розвитку

* Марта Шокало-випусковий редактор ВВС Україна.

До Довгого списку премії Дитяча Книга року ВВС-2016 увійшли 13 видань. До короткого списку у номінації "Дитяча Книга року BBC-2016", що відбирали з-поміж 13 видань, увійшли твори Юрія Винничука "Лежень", Оксани Лущевської "Вітер з-під сонця" та Ірини Цілик "МІСТОрія однієї дружби".

Переможцем у номінації “Дитяча Книга року BBC – 2016″, стало видання:
Галина Ткачук. Тринадцять історій у темряві. – Київ: Темпора, 2016.


 Галина Ткачук – письменниця, літературознавець. Працювала редактором, зокрема редагувала літературний додаток журналу для підлітків «Однокласник». Лауреатка багатьох літературних конкурсів. Авторка книг «Біле благо», «Славка», «Я та інші красуні/Ja i inne piękności», «Вікно до собаки», «Найкращі часи», «Вечірні крамниці вулиці Волоської», «Великодній пікнік» і «Гойдалка під кленом».
Стиль Галини Ткачук дуже специфічний: письменниця уміє дивовижним чином бачити незвичайне в буденному й химерно переплітати в текстах уявність і реальне життя. Фундаментом книжки стала усна народна творчість, що прийшла до нас із дитинства. «На чорній-пречорній горі стоїть чорне-пречорне місто…», «Одного темного осіннього вечора одна дівчинка лишилася вдома сама…», «Якось один хлопчик прокинувся вночі від того, що…» – так починаються декотрі з історій, які розповідає Галина Ткачук. Письменниця почала написання своєї книги зі збирання історій,які розповідали їй діти.
Страшні історії зазвичай виникають у темряві й оповідають про жаховиськ, монстрів, прозорих людей, речі, які оживають, і навіть про Серединожера! При світлі сонця страшні історії ховаються, однак таємним чином нам удалося їх записати. "Тринадцять історій у темряві" - книжка для тих, хто знає, що фантазія зі сміхом - прекрасний засіб від страху. 
Керуючий директор ЄБРР із внутрішніх і зовнішніх зв'язків Джонатан Чарльз сказав про книгу-переможницю: " Зараз, у 2016-му, світ виглядає зовсім не так, як виглядав у 2012-му. Багато що змінилося, і нові виклики постають перед нами щодня. Проте важливо не забувати той урок, якого нас вчать страшилки з цьогорічної Дитячої Книги Року ВВС: не всі монстри справжні, деякі монстри - просто незвичайні, але дружні створіння, а темряву перемагає сміх".

Переможцем у номінації “Книга року BBC – 2016″, стало видання:
Таня Малярчук. Забуття. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016.

 Малярчук уже входила до шорт-лісту Книги року ВВС у 2012-у. Новий роман Малярчук – новий навіть в межах її авторської стратегії. Формально: біографічний роман про півзабутого українського історика польського походження В’ячеслава Липинського.
Говорячи про книгу-переможця в номінації Книга року ВВС-2016, голова Європейського департаменту Всесвітньої служби ВВС Артем Лісс зазначив: "Цьогорічний переможець Книги року піднімає дуже важливі проблеми - про пам'ять, про те, як минуле пов'язане з сьогоденням, а також про самоідентифікацію суспільства і людей в ньому. Протягом останніх дванадцяти років Книга року BBC знайомить українського читача з найкращими творами сучасної української літератури. Роман Тані Малярчук посів гідне місце серед блискучих лауреатів нашого

конкурсу".
Видавці двох книг-переможців - "Видавництво Старого Лева", Львів, та "Темпора", Київ - матимуть право використовувати логотипи Книги року ВВС у своїх наступних видання
Премії "Читач року-2016" отримали Ганна Кобилякова за рецензію на книгу Катерини Бабкіної "Шапочка і Кит" та Олена Романенко за рецензію на книгу Мирослава Лаюка "Баборня". Обидва переможці отримають електронні книги у подарунок від ВВС Україна.


Переможці минулих років у категорії "Дитяча Книга року ВВС
2015
Андрій Бачинський, “140 децибелів тиші”

2014
Катя Штанко, “Дракони, вперед!”
2013
Мар’яна і Тарас Прохаськи, “Хто зробить сніг”

2012
Леся Воронина, “Таємне Товариство Боягузів та Брехунів”

Немає коментарів:

Дописати коментар