Літературна премія імені Лесі Українки


Літературна премія імені Лесі Українки — премія що присуджується 25 лютого щороку до дня народження Лесі Українки   за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління в дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства, та здобули широке громадське визнання.
Детальніше можна прочитати : ПОСТАНОВА Кабінету міністрів України.

Літературна премія імені Лесі Українки за кращий твір для дітей була заснована постановою Центрального Комітету КП України та Ради Міністрів УРСР від 17 липня 1970 р.

Від 1972 до 2003 року відзнака мала назву «Літературна премія імені Лесі Українки», 2004-го премія отримала статус урядової та змінила назву. Відтоді її присуджують у чотирьох номінаціях у розмірі 10 тисяч гривень кожна:
Премія з 2004 року присуджується в номінаціях:
1. Літературні твори для дітей та юнацтва.
2. Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва.
3. Театральні вистави для дітей та юнацтва.
4. Кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007 року).

 
На розгляд Комітету з присудження Премії ім. Л. Українки подаються три примірники книг однієї назви.
На здобуття Премії висуваються оригінальні твори та роботи, опубліковані у завершеному вигляді протягом останніх трьох років, але не пізніше, ніж за півроку до їх подання на конкурс. Премія не присуджується повторно, а також за твори, які були відзначені іншими преміями.

Комітет  очолює  Віце-прем'єр-міністр — Міністр регіонального розвитку,   будівництва   та   житлово-комунального   господарства України.  До складу  Комітету   входять   Голова   (заступник   Голови) Держкомтелерадіо, заступник Міністра культури, заступник Міністра освіти і науки, молоді та спорту, представники Національної спілки письменників,  Національної спілки художників, Національної спілки театральних  діячів,  Національної  спілки кінематографістів.Голосування проводиться таємно.

Серед лауреатів премії за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва – письменники Надія Гуменюк, Григорій Фалькович, Дмитро Чередниченко, Зірка Мензатюк, Євген Білоусов, Галина Малик, Анатолій Качан, Володимир Рутківський, Анатолій Камінчук, Василь Чухліб, Володимир Лучук, Анатолій Костецький, Михайло Слабошпицький, Борис Харчук, Віктор Близнець, Анатолій Давидов, Борис Комар, Всеволод Нестайко, Григір Тютюнник, Платон Воронько, Юрій Збанацький, Наталя Забіла та інші.

Держкомтелерадіо оприлюднив список творів, поданих на здобуття премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва за 2016 рік. 
У номінацію «Літературні твори для дітей і юнацтва» подано 18 книг:
1. «Стефа і Чакалка: казково-пригодницькі повісті» Івана Андрусяка (ТОВ «Фонтан Казок»).
2. «Слон на ім’я Ґудзик» Лесі Ворониної («Видавництво «Старого Лева»).
3. «Казковий подарунок» Ірини Мацкової, Ольги Угнівенко (видавець ФОП Федоров О.М.).
4. «Малюємо, читаємо, пишемо» Ганни Чубач (ВД «Букрек»).
5. «Не хочу ходить в школу» Тетяни Кудинової (ТОВ «Альтпрес»).
6. «Білозірка» Сергія Коломійця (видавець Шевченко Р.В.).
7. «Українчики ідуть!» Ганни Чубач (видавництво «Навчальна книга ­ Богдан»).
8. «Дитяча скарбничка» Івана Палюшка (видавництво «Нова Зоря»).
9. «Земля і Слово» Володимира Гануліча (видавництво «Сполом»).
10. «Веселіться, верховинці!» Юлії Драгун (ВДВ «Карпати»).
11. «Стрибок» Ольги Ліщук (ТОВ «Плюс 73»).
12. «Кусень світу» Марії Вайно (видавництво «Місто НВ»).
13. «Купи слона! або маленькі пригоди великої Софійки» Дмитра Кузьменка (ПП «ЮНІСОФТ»,видавництво «Талант»).
14. «Легенди, казки та перекази українців» К.В. Шаповалова з серії «Бібліотека школяра» (ПП «ЮНІСОФТ», видавництво «Талант»).
15. «Як козак у морського царя служив» Еліни Заржицької з серії «Читаю сам» (ПП «ЮНІСОФТ», видавництво «Талант»).
16. «Легенди про козаків» Еліни Заржицької з серії «Читаю сам» (ПП«ЮНІСОФТ» Видавництво «Талант»).
17. «Кмітливі діти» Василя Шаройка (видавництво «Український пріоритет»).
18. «Охоронниця слова» Т. Майданович (видавництво «Криниця»)
.
А поки ми не знаємо, хто отримає цю важливу премію у цьому році, давайте поговоримо про попереднього переможця.
У номінації «Літературні твори для дітей та юнацтва» за 2015 рік  змагалися 19 авторів, 26 творів, що побачили світ у 17 видавництвах України. Лауреатом премії визнано книжку «АБВ, або Операція “Ставкозавр”» Павла Куща, що видана 2014 року журналом «Донбас» та Національною спілкою письменників України.
Павло Кущ – відомий письменник-сатирик, лауреат Літературної премії імені Остапа Вишні. Він також є автором шести прозових книжок для дітей. Його попередні книги для дітей «Далі буде», «Ревин хутір», «КотоВасія» відзначалися обласними літературними преміями ім. Павла Байдебури та ім. Григорія Кривди.
 До 2015 року Павло Кущ мешкав у Донецьку, працював власним кореспондентом газети «Урядовий кур’єр», очолював Донецьку обласну організацію НСПУ. Пригодницька повість «АБВ, або Операція “Ставкозавр”» розповідає про пригоди сільських друзів-зірвиголів, вона наповнена теплом і добротою, допомагає зберігати оптимізм і віру у перемогу добра над злом. Розрахована книга на дітей молодшого і середнього шкільного віку. 

У номінації «Кінотвори для дітей та юнацтва» лауреатом премії визнано анімаційний фільм «Халабудка» кіностудії «Укранімафільм» (автор сценарію Н.А. Гузєєва, режисер М.М. Депоян, художник В.Г. Серцова). 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар