Міжнародна премія ім.Андерсена


Премія імені Г. К. Андерсена — міжнародна премія, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги.
За появу цієї премії письменники всього світу повинні дякувати німецькій письменниці Еллі Лепман (1891-1970). Саме цій письменниці належить відомий та влучний вислів «Дайте нашим дітям книги, та ви дасте їм крила». Пані Лепман домоглася того, щоб рішенням ЮНЕСКО день народження Г.К. Андерсена, 2 квітня, став Міжнародним днем ​​дитячої книги. Вона ж ініціювала створення Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY) - організації, яка об'єднує письменників, художників, літературознавців, бібліотекарів більш ніж шістдесяти країн. З 1956 року IBBY присуджує Міжнародну премію імені Г.К. Андерсена.


Премії присуджують що два роки 2 квітня: одну — ілюстраторові та другу — авторові за весь їхній доробок і внесок у світову дитячу літературу. Для авторів дитячої літератури премія Андерсена є найпрестижнішою міжнародною нагородою. Часто її називають Малою Нобелівською премією.
Найвищою та найпочеснішою з премій-нагород вважається Золота медаль із профілем казкаря- її присуджують найвизначнішим і прогресивнішим майстрам у галузі дитячої книги та вручають на конгресі Міжнародної ради з дитячої книги. Грошового еквіваленту премія не має. На додачу до премії Міжнародний департамент книжок для молодих людей видає «Почесний список» найкращих сучасних книжок для дітей – блискуче написаних, ілюстрованих і перекладених.
Раніше лауреатами медалі Андерсена були Моріс Сендак, Роберт Інґпен, Квентін Блейк, Вольф Ельбрух, Астрід Ліндґрен, Сельма Лаґерлеф, Джанні Родарі, Туве Янссон, Крістіна Нестлінґер та інші.
4 квітня 2016 року на Дитячому книжковому ярмарку у Болоньї, Італія, оголосили лауреатів «дитячого Нобеля» — премії імені Г. К. Андерсена 2016 року
Лауреатом премії Андерсена став китайський автор Цао Вэнь-Сюань . Він — автор романів, новел, оповідань і книжок-картинок, одну з яких проілюстрував лауреат премії Андерсена 2014 бразильський художник Roger Mello. На жаль, більшість із його текстів поки що не переклали навіть англійською, але, сподіваємося, медаль Андерсена посприяє цьому у майбутньому.

Рішення журі прийнято одноголосно, оскільки Цао Вень-Cюань «прекрасно пише про складне життя дітей, які зіткнулися з великими викликами».
Голова журі премії Патриція Алдана назвала книги Цао «глибоко гуманістичними», бо вони розповідають про дітей з непростою долею: про тих, хто ріс в роки «культурної революції», про дітей з синдромом Дауна ... «Дія всіх моїх книг відбувається в Китаї, це китайські історії. Але в той же час це історії всього людства », - каже Цао. Серед його творів літературознавці особливо відзначають розповіді «Колиба», «Бронза та соняшник», «Клеймо», а також кілька збірок оповідань.


Цао Вень-Cюань - професор китайської і дитячої літератури Пекінського університету. Він добре відомий в літературних колах в КНР, є лауреатом кількох китайських премій. Його твори перекладалися на англійську, французьку, німецьку, японську та інші мови.
Українців серед претендентів на Премію, на жаль, у цьому році не було.

Премія імені Г. К. Андерсена та Україна
 Українські автори теж ставали лауреатами та були нагороджені Почесними дипломами і внесені до Почесного списку Андерсена. Першим вітчизняним переможцем став у 1974 р. Богдан Чалий за фантастичні пригоди свого чарівного Барвінка з поеми-казки «Барвінок і Весна». Самого автора на церемонію нагородження до Бразилії радянська влада не пустила. Замість нього премію отримувала інша, теж нам відома, номінантка – Агнія Барто.
Другим українцем, який потрапив до Почесного списку Андерсена у 1979 році став Всеволод Нестайко за його пригодницький роман «Тореадори з Васюківки».

Це цікаво:
На відміну від Міжнародної премії імені Г.Х. Андерсена в області дитячої літератури,
Літературна премія им. Ганса Християна Андерсена задумана була в 1989 році в Данії письменнику, талант якого можна порівняти з талантом самого Ганса Християна Андерсена. Премія грошова і вручається в ході урочистої церемонії в рідному місті Андерсена - Оденсе.

Лауреатами у різні роки ставали:
2007: Пауло Коельйо (почесна премія)
2010: Джоан Кетлін Роулінг
2012: Ізабель Альєнде
2014: Салман Рушді                                                                                         
2016: Харукі Муракамі

Це одна з найбільших літературних премій, де лауреат отримує 500000 данських крон (приблизно $90000). Лауреат також отримує бронзову скульптуру «Гидке каченя» роботи скульптора Стіне Рінг Ганзена.Пауло Коельйо значиться лауреатом премії 2007 року, хоча премію заснували лише 2010 року. Це сталося тому, що 2007 року Коельйо отримав почесну премію міста Оденсе. Оскільки ця подія викликала дуже хорошу реакцію, організатори церемонії вирішили зробити з неї щорічну подію. Таким чином народилася ідея Літературної премії імені Ганса Крістіана Андерсена. Перша офіційна премія була присуджена 2010 року, але організатори також зараховують і почесну премію Коельйо.

Немає коментарів:

Дописати коментар