Мальовничі хвилинки "Українські вишиванки-наче райдуги світанки"Вже завтра, 17 травня, вся Україна та весь світ будуть святкувати яскраве свято-День вишиванки. Звичайно, як і в попередні роки, Центральна дитяча бібліотека із задоволенням та захватом приєдналась до святкування. Бібліотекарям та маленьким читачам так кортіло поскоріше поринути у атмосферу цього дня, що вони розпочали святкування заздалегідь, із задоволенням вдягнувши прекрасні вишиванки. Зала мистецтв сьогодні запросила своїх читачів відвідати мальовничі хвилинки "Українські вишиванки-наче райдуги світанки". 
Діти відкривали секрети вишиванки, мандруючи  етнографічними, літературними, мистецькими, загадковими, мальовничими та музичними "цікавинками". Допитливі читачі дивились відеоматеріали про вишиванки, складали українські прислів'я, відновлювали відомі вірші, знайомились з картинами, на яких зображені вишиванки, відгадували загадки про народні символи та власноруч розмальовували орнамент на вишиванці.
Ось так плідно та цікаво ми провели переддень Свята вишиванки.
А чи знаєте ви, що...
1. Вишиванка - це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані "буденки" - непомітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки.
2. Вишивка наносилася насамперед із сакральною метою, як оберіг, захищаючи частини тіла, незакриті одягом. Деякі вишиванки спочатку створювалися як ритуально-обрядові.
3. Своїми особливими вишиванками може похвалитися не тільки кожен регіон України, а навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися по фасоном, кольором, візерунку.
4. Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постилась, молилася і мила руки. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки.
5. Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років - в залежності від складності техніки
6. Надзвичайно тонка вишивка "білим на білому" була поширена серед європейської знаті і української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну і натільні сорочки.
7. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла в Україну з Європи тільки в XIX столітті, переважно з появою компанії Brocard, яка використовувала для своєї парфумерії рекламні упаковки із зображенням схем-вишивок.
8. У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання (серед них гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка).
9. Популярні нині маки як елемент візерунка практично не використовувалися в традиційній українській вишивці, оскільки символізували печаль і смерть, а широкого поширення набули в кінці XX століття.
10. Орнаментами української вишивки віднедавна прикрашають не тільки сорочки, а й автомобілі, предмети побуту, їх використовують як візерунки для тату і манікюру.
 Немає коментарів:

Дописати коментар